الدكتور ملهم الحراكي

د. ملهم زهير الحراكي
طبيب نفسي عام ومعالج نفسي للأطفال والمراهقين
مكتب بيتُ سلام للاستشارات النفسية والتربوية - اسطنبول


مقدمة:
"الطب النفسي عن بعد تفاهة واستخفاف وترّهات!!!"
في تاريخ 3/5/2016 م أعلنت عن افتتاح عيادة نفسية أونلاين عامة وللأطفال خاصةً عبر موقعي الشخصي[1] ، وذلك بعد أن أصبحت الحاجة ملحة لتقديم الاستشارات النفسية للكبار والصغار عن بعد بسبب ما مرّت به بلدي سورية خلال الأعوام الماضية...

الجمعة, 29 تشرين2/نوفمبر 2019 23:36

Benim kişisel hikayem

Bismillahirrahmanirahim
Allah'a şükret, Allah'ın elçisi olsun dua ve barış olsun

Kısa Hikayem:

Genel Psikiyatrist, her türlü ve her yaş grubu için her türlü psikolojik koşulların kapsamlı bir anlayışı ile ilgilenmektedir. Çocuk ve ergen psikoterapisti, çocuğu ve aile içindeki ilişkileri iletişim kurma, anlama, tedavi etme becerisine sahiptir. Aktif ebeveynlik becerileri konusunda çocuk antrenörü ve ebeveynler için psikolojik antrenör.

Ayrıntılı olarak hikayem:

- Ön uzmanlık ve hikayenin başlangıcı:

Toplumumuzda yaşayanların, "bu toplumun kendisine tanıdıklarını ne kadar ve ne kadar teşvik ettiği ve yeni olağandışılığı yabancılaştırdığı" sır değildir. Ve bölgemdeki psikiyatrinin uzmanlığı ve genel olarak benim girişim sonuncusundan biri.
Psikiyatri artık toplumumuzda yabancılaşma durumunu yaşayabilir, belki de onlardan biri olduğum kohabitasyon psikiyatrları olarak yaşıyoruz.
Özellikle dar bir çevreden ve Suriye'nin kuzeyindeki ve yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan "Maarat el-Nu'man" adı verilen küçük bir kasabadan geliyorum, özellikle babam, "Dr. Zuhair al-Haraki", bölgedeki en yaşlı doktor ve altı ay içinde tıp ve statü ve saygıya sahip, insanlar ve ailem bekliyor - altı yıldır - Dr. Babasının yerine, psikiyatri kliniği olmak neredeyse imkansız olan Maara kentindeki en iyi yerde bulunan klinikte, bu tür kliniklerin geniş bir ülkeye ihtiyaç duyması gerçeği.
Tıbbına girme hedefim, babamı ve ailemi daha önce kişisel veya bilimsel bir hedef olmadan önce mutlu etmekti. Ancak, tıp fakültesinin ikinci yılında olduğumdan beri aklımdaki kişisel bir hedef olarak psikiyatri rüyası ve sonra sevgisi yavaş yavaş derinlere sızmaya başladı, burada açıkça görünen felaketin ve pek çoğunun iyiliğinde, bu tutumların yaşam görüşümü değiştirdiği bazı durumlar vardı. O zamanki etkili şeylerden biri, yaşam hedefimizi belirleme gereği üzerine bir konuşmayı dinlemekti, bundan çok etkilendim ve hayatımdaki saçmalık durumunu sona erdirmeye karar verdim ve kendimi bir amaç olmadan bırakmayacağım, yaşayacağım, öleceğim ve sonra unutmayacağım ve bu dünyada kişisel kimliğimde bir parmak izi bırakmaya karar vermeyeceğim dışarı. Sevdiğim şey için kendimi aradığımda, “psikoloji” için muazzam keşfedilmemiş gerçeklere sahip büyük bir yaratık arzusu buldum. Bu alanda kurak çöl gibi yerel arenayı neredeyse boş buldum, bitki yok ve ekim yok.
Ama aileme ve çevremdeki insanlara bu arzuyu nasıl söyleyeceğim? !!
Babam hayallerimi nasıl alacak ve anlayacak? !!
Gelecekteki rüyamda ve planlamamda, eğer yapacaksan - bu gizli bir aşamaydı.

- Uzmanlık ve hikaye ve çatışma başladıktan sonra!

İnşallah, Şam Üniversitesi / Tıp Fakültesi Psikiyatride uzmanlaşmak üzere oturmam için çok istekliydi ve çok şaşırtıcı bir şekilde, neredeyse imkansızdı çünkü tıptaki genel ortalamam her yıl sadece iki kişiden birini almak konusunda uzmanlaşmamı gerektirmiyordu. Suriye, ancak İnşallah bu şubenin kredisi ve şükranları vardır.
Ardından arzu ve hırsla açığa çıkma ve konuşma anları geldi ...
Acımasız bir toplumla yaşanan acı çatışma:
Doktor çılgın !!! .. Aklınız düştü !!! .. psikiyatrist amca şaka mı? !!!
Ve diğerleri ve diğer kaba sözler ve cesaret kırıcı. Ama psikiyatriye daha fazla girdiğimde onu daha çok seviyorum, ama onu daha çok seviyorum, onu insan ruhunu araştırıp anladım, insanlara yardım etmede ve herhangi bir organik acıdan çok daha sert olan derin psikolojik acılarını salıvermede, dini mirasta destek olarak ama temel bir rol buldum. Hastalara yardımcı olarak ..
Evet ve rahatsız edici yorumları duymaktan korkan bir uzmanın adından bahsetmekten utanan İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzmanlaştığımı söyledikten sonra, kamuoyuna şöyle düştüm: Ben bir psikiyatristim ve dinle !! Ailem ve kasaba halkı arasında kendimi birkaç kez ayakta bulmak için onlara “Psikiyatri hakkında ne biliyorsun?!” Dersinde anlatıyorum. Onlar, gözlerimin gözünde, mevcut ve Qali dilinde coşku ve sevgi bulduktan sonra gerçekten böyle bir uzmanlığa ihtiyacımız olduğunu dinliyor ve teşvik ediyorlar.

- Uzmanlık sırasında:

Yıllar boyunca birçok profesör ve psikiyatrla tanıştım ve onlarla hastane aracılığıyla iletişim kurma zevkine sahip oldum ve kendim ve bilgilerim üzerinde çok büyük bir etki yaptım:
Yusuf Latifa Anabilim Dalı Başkanı - Dr. Tayeb ve usta Muhammed Saeed Al-Hafiz - Dr. Onu kime çağırıyorum (psikiyatri anası) Manal Al-Muhtar - Dr. Al-Mumayaz Mohammed Waddah Al-Hacer Araştırmacı Mohamed Adib Assali.
Suudi Arabistan'da çalışan Suriyeli bir psikiyatr olan Ma'rat el-Nu'man - aynı ülkeye ait olan kardeşimiz Dr. Mohammed Tawfiq el Jundi ile tanıştım.

O zaman, Yüce Tanrı, çocuk ve ergen psikiyatrisi olan psikiyatride sevdiğim şeyden zevk almamı takdir etti. Riedesser (Hamburg Üniversitesi, Almanya Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı). Kurs, yaratıcı ve yaratıcı psikanalist Dr. Fakhri Abdelkhalek (Psikoterapi Enstitüsü - Frankfurt) tarafından denetlenen grup-aile psikoterapi seansları üzerine uygulamalı eğitimi içerir. Bu kursun süresi, Hamburg Üniversitesi'nden çocuklar ve ergenler için psikoterapi uygulamalarında tanınmış bir lisans aldığımın sonunda 3 yıldı.
Bu kurslar klinik uygulama ve hasta anlayışı, tanı ve yaklaşım üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Burada Suriye'de ilk kez Üniversite Çocuk Hastanesinin (o sırada psikiyatri başkanım oldu), çocuklar ve gençler için özel bir psikiyatri kliniği istediği sonucuna vardık.
Şam'daki dört yıllık uzmanlık ve ikamet süresince, Tanrı bana klinik çalışma, özel bir klinikte yardımcı psikiyatrist yardımcısı ve Genel Mowasat Genel Hastanesi ve Safa Psikiyatri Hastanesi'nde asistan doktor olarak birçok alanda iyi deneyimler ekleyen pek çok kurs ve çalışma yapmaktan mutluluk duymaktadır. Neredeyse iki yıl boyunca Suriye Otizm Derneği şemsiyesi altında otizm spektrumu alanında özel bir eğitim uzmanı ekibini denetledim. Ayrıca, bir yıl boyunca Gökkuşağı Derneği şemsiyesi altında aile bakımını kaybeden çocukları rehabilite etmek için Dar Zaid bin Haritha'daki psikolojik danışma departmanının da başkanıydım. .. Allah kredisine ve şükranlarına sahiptir
Şam'da Şeyh Rateb Al-Nabulsi ile halka açık bir bağımlılık dersi, Şam'da Şeyh Rateb Al-Nabulsi ile konferans, (Psikiyatri hakkında ne biliyorsunuz?) Marak el-Nu'man ve Hama'da ve Şam'daki ebeveynleri ve toplumu eğitmek için dersler vermek gibi çeşitli katılımcılar oldum.
Dört yıllık eğitimini Prof. gözetiminde tamamladıktan sonra Yousef Latifa (16-10-2003'ten bu yana ve 6-2006 - 16-10-2007 arası bir çocuk hastanesinin psikiyatri kliniği) Yüksek Öğrenim Bakanlığı hastanelerinde (Üniversite Mowasat, Üniversite Aslanı ve üniversite çocukları) yüksek lisans öğrencisi olarak bulundum kendi psikiyatri kliniğimde bulundum Şam'da bir buçuk yıl boyunca, aynı zamanda Suriyeli Otizm Derneği ve Gökkuşağı Derneği'nde Dar Zaid bin Haritha'yı aile bakımı olmayan çocukların bakımı ve zihinsel engellilik / Qudsaya'nın merkezinde denetleyen bir psikiyatr danışmanı olarak çalıştı.

Suriyeli okul öğrencileri arasında (yaygınlık, bazı ilişkiler ve katılımlar) Davranış Bozukluğu hakkında bir araştırma yaptım ve sonunda Genel Psikiyatri dalında Master derecesi aldım.

- Uzmanlık yıllarının bitiminden sonra:

Çocuklar ve ergenler için genel psikiyatri ve psikoterapide uzmanlaşma süresinin bitiminden sonra, 3–2009 yılında, özellikle çocuklara ve ergenlere yönelik tıp, tedavi ve psikolojik eğitim alanında, özellikle çocuklara ve gençlere yönelik güven verici tıp merkezinde çalışmak için Suudi Arabistan'a gittim. Arap dünyasında tıp ve psikolojik eğitimin öncüleri. 8 yıldır güven veren bir merkezde psikiyatri kliniğime aldığım farklı yaşlardan, özellikle çocukluktan ve ergenliğe ait çeşitli vakalar vardı ve uğraştığım çocukların psikolojik kliniğinin en gözden geçirilmiş vakalarından biriydi (çocuklarda anksiyete vakaları - okul reddi - otizm spektrumu - dil gecikmeleri - hiperaktivite ve dağılım Dikkat), tele-psikiyatri doktoruna ek olarak. Ayrıca iki yıldan uzun süredir 20'den fazla eğitim alanında büyük çocuk gruplarını eğittim (örn. Kendine güven - liderlik - kendini koruma - yaratıcı düşünme)

- Sevgili Suriye’nin kriz döngüsüne girmesinden sonra:

Dünyanın dört bir yanından gelen bir grup Suriyeli psikiyatrla birlikte, Suriye'deki Ruh Sağlığı Derneği'ni (“Samah”, resmi web sitesi: syriasamh.com) Suriyelilere yurtiçinde ve yurtdışında tedavi ve psikolojik destek sağlamak için kurduk. Bu site sayesinde, uzaktan tıbbi psikolojik danışma ve psikolojik eğitim sağlanmasına, koşullarını engelleyenlere basit bir katkı yapmaktan hoşlandım.

Çocuk psikolojisinin, özellikle çocuk psikolojisinin, Shamna'nın ve Arap dünyamızın yükselişinde çok önemli bir rol oynayacağına olan inancımla, çocuğun geleceği ve ailesini oluşturması toplumumuzun yapı taşlarından biridir.

Tanrım, bana ve aileme bahşettiğin şükranına teşekkür et ve beni mutlu eden ve doğru hizmetkarlarına olan merhametine giren iyi bir şey yapmak için beni dağıt.

Dr. Molham Zuhair AlHetraki
2- 2016

 

بمشاركة مع الاخصائية لارا البرازي، عنوان المشاركة "المهارات العملية في المقابلة النفسية للأطفال"

في ظروف الغربة عن الوطن والأهل والتواصل الاجتماعي المحدود جداً: الأب مستغرق في عمله مثلاً ... الأم لا تستطيع الخروج لوحدها أيضاً ... خروج الطفل خارج المنزل للحي غير آمن أيضاً وأيضاً ...

فكان السؤال الشاغل لكل مربي في ظروف الغربة:

كيف سننمي عند الطفل التواصل الاجتماعي ؟!

هل من مفرّ ؟! وخاصة من شعور الذنب تجاه الأطفال الذي يلاحق المربي ويجلده إضافة إلى فظاظة غربته ؟!!!

الصفحة 1 من 2
Back to top